20 marca br. o godzinie 12:00 wystartuje nabór projektów do tegorocznej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Nowy podział lokalny, odmieniony system elektroniczny oraz częściowo zmodyfikowane zasady to tylko część nowości, które tym razem będą czekać na mieszkańców naszego miasta.
W tym roku na swoje pomysły mieszkańcy stolicy Pomorza Zachodniego będą mieć aż 20 milionów złotych! To naprawdę duże środki, które w znaczący sposób mogą wpłynąć na nasze miasto. Co więcej, to o około 2 miliony złotych więcej niż wymagane ustawą minimum, które powinno zostać przeznaczone na projekty realizowane w naszym mieście w ramach budżetu obywatelskiego.
Co ważne, pieniądze można będzie przeznaczyć zarówno na projekty lokalne, jak i na projekty ogólnomiejskie. Te drugie zastąpiły dotychczas funkcjonujące tzw. projekty zielonego SBO. Wszystko za sprawą tego, iż w tegorocznej, 13. już edycji przyjęto następujący podział środków: 80% zostało przeznaczone na projekty Lokalne oraz 20% , które będzie można wykorzystać na realizację projektów ogólnomiejskich.
- Po raz kolejny dajemy mieszkańcom Szczecina możliwość zdecydowania o tym jak ma wyglądać ich miasto. Wszystko za sprawą rozpoczynającej się już w najbliższy czwartek trzynastej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego – powiedział podczas konferencji prasowej Łukasz Kadłubowski – zastępca prezydenta Miasta Szczecin. – Liczę na wiele ciekawych pomysłów, które będą mogły na stałe wpisać się w krajobraz Szczecina i będą się cieszyć taką popularnością jak chociażby Staw Brodowski, który powstał właśnie w wyniku SBO.
Obszary lokalne po nowemu
Zastąpienie projektów zielonego SBO projektami ogólnomiejskimi to nie jedyna zmiana, która zaszła w tym roku. Nowością jest również odświeżony podział obszarów lokalnych. Działanie to pozwoliło na ograniczenie liczby poszczególnych obszarów (z 22 do 14), a co za tym idzie na zwiększenie puli środków, którą można wykorzystać w każdym z nich.
Zgodnie z nowoprzyjętym podziałem poszczególne obszary kształtują się następująco:
- Skolwin, Stołczyn, Bukowo
- Warszewo, Osów, Arkońskie-Niemierzyn
- Głębokie – Pilchowo, Krzekowo – Bezrzecze, Zawadzkiego – Klonowica
- Golęcino-Gocław, Żelechowa, Drzetowo-Grabowo
- Niebuszewo, Niebuszewo-Bolinko
- Pogodno, Łękno, Świerczewo
- Gumieńce
- Śródmieście Północ, Śródmieście Zachód, Turzyn
- Pomorzany, Międzyodrze – Wyspa Pucka
- Stare Miasto, Nowe Miasto, Centrum
- Żydowce – Klucz, Podjuchy, Zdroje
- Dąbie, Załom-Kasztanowe
- Słoneczne, Majowe, Bukowe-Klęskowo
- Płonia – Śmierdnica – Jezierzyce, Kijewo, Wielgowo – Sławociesze – Zdunowo
Składanie projektów
Od tej edycji SBO obowiązywać będą również nowe zasady dotyczące składania samych projektów.
- Przede wszystkim od tego roku z możliwości składania wniosków wyłączeni są radni miejscy, prezydent jego zastępcy, sekretarz oraz skarbnik miasta – tłumaczy Magdalena Błaszczyk – dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego szczecińskiego magistratu. - Dzięki temu cały proces SBO będzie bardziej bezstronny.
Sam nabór projektów rozpocznie się już 20 marca br. o godzinie 12.00 Na zgłoszenie swoich pomysłów mieszkańcy będą mieć czas do 24 kwietnia 2025 r. do godziny 15.00.
Szczeciński Budżet Obywatelski jest procesem realizowanym w całości elektronicznie. Oznacza to, że zarówno zgłaszanie projektów, jak również późniejsze głosowanie, odbywać się będzie za pośrednictwem strony internetowej: www.sbo.szczecin.eu w nowej odsłonie.
- To właśnie w tym miejscu wszyscy zainteresowani mieszkańcy Szczecina znajdą szereg narzędzi, które nie tylko przybliżą im obowiązujące zasady, ale również pomogą w wypełnieniu niezbędnych dokumentów – mówi Magdalena Błaszczyk. - Do ich dyspozycji oddany zostanie między innymi prosty interaktywny formularz, za pośrednictwem którego w łatwy i szybki sposób zaproponują swój pomysł na wykorzystanie środków dostępnych w puli SBO.
Co ważne, każdy mieszkaniec Szczecina może złożyć nieorganiczną liczbę projektów, jednak należy pamiętać o tym, że każdy z nich musi zostać zgłoszony na oddzielnym formularzu i do każdego z nich należy dołączyć listę poparcia dla projektu, podpisaną przez co najmniej 10 osób.
Nowy regulamin SBO
Całość tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zostanie oparta o regulamin znowelizowany w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców, zgłaszane w toku konsultacji społecznych.
Pełny dokument znajduje się w zakładce DO POBRANIA.