Instalacja Artystyczno-Edukacyjna w przestrzeni miejskiej

Grafika SBO 2022 - w trakcie realizacji
Edycja SBO
2022
Charakter projektu
Stare Miasto, Nowe Miasto, Międzyodrze - Wyspa Pucka
Stan realizacji
W trakcie realizacji
Jednostka realizująca
Wydział Kultury
Kategoria
Kultura

Stan na dzień 30 września 2022 r.

Trwają prace  nad regulaminem konkursowym na projekt zespołu pomników na skwerze prz Areszcie Śledczym w Szczecinie wraz z zagospodarowaniem terenu. 

Stan na dzień 22 czerwca 2022 r.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym na kwietniowej sesji Rada Miasta Szczecin uchwaliła Uchwałę Nr XXXIX/1053/22 z dnia 26 kwietnia 2022 r. w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie zespołu pomników upamiętniających ofiary komunistycznego reżimu totalitarnego oraz uczestników walk o wolną i niepodległą Polskę, na skwerze przy Areszcie Śledczym w Szczecinie. Trwają prace przygotowawcze nad dalszą realizacją tematu, ustalenia z zainteresowanymi stronami m.in. Wnioskodawcą, Aresztem Śledczym, Szczecińskim IPN, i ZDiTM, zbieranie opinii i uzgodnień. Zakłada się zorganizowanie konkursu w celu wyłonienia projektu. 

Stan na dzień 31 marca 2022 r.

Trwają prace przygotowawcze nad realizacja tematu, ustalenia z zainteresowanymi stronami m.in. Wnioskodawcą, Aresztem śledczym, Szczecińskim IPN, i ZDITM, zbierane są opinie i uzgodnienie. Planuje się zorganizowanie konkursu celem wyłonienia projektu. 

Zadanie obejmuje postawienie pomnika z postaciami żołnierza i cywila na skwerze przy Areszcie Śledczym  oraz stworzenie prowadzącej do niego ścieżki edukacyjnej wraz z makietą budynków aresztu oraz tablicą informacyjna z kodami QR informującą o losach żołnierzy podziemia niepodległościowego i cywilach budujących polski Szczecin po wojnie, którzy byli przetrzymali w areszcie ze względów politycznych.