W tym roku, tylko przez Internet, mieszkańcy złożyli 158 projektów (24 ogólnomiejskie, 134 lokalne) w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.
Liczba ta nie jest ostateczna, do puli trafią jeszcze projekty złożone w formie papierowej i listownie (o dacie złożenia decyduje data stempla pocztowego).
- Za nami pierwszy etap SBO 2022 i drugi już realizowany w trakcie trwania pandemii koronawirusa – mówi Magdalena Blaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego. – Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy mimo niesprzyjających okoliczności oraz ograniczonych możliwości złożyli swoje projekty. Jak co roku dołożymy wszelkich starań by jak największa liczba projektów została zweryfikowana pozytywnie i trafiła na listę do głosowania.
Wnioski trafiły do opiniowania pod względem formalnym przez Biuro Dialogu Obywatelskiego. Projekty zostaną opublikowane na stronie sbo.szczecin.eu po weryfikacji formalnej (I ETAP), gdzie będzie mógł się z nimi zapoznać każdy mieszkaniec naszego miasta. Te, które pozytywnie przejdą weryfikację formalną zostaną poddane weryfikacji pod kątem możliwości ich realizacji (weryfikacja merytoryczna – II ETAP). Projekty, które przejdą pozytywnie całą procedurę i zostaną zatwierdzane przez Zespół Opiniujący (III ETAP), trafią na listę do głosowania. Mieszkańcy wybiorą najlepsze z nich jeszcze w tym roku.
Przypominamy. Tegoroczna pula na projekty Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego to 16 700 000 zł.
Projekty mogą być:
- ogólnomiejskie – takie, z których będą mogli korzystać mieszkańcy więcej niż jednej dzielnicy, na które przeznaczono 30% środków.
- lokalne - na które przeznaczono 70% środków.
Podział środków został rozdysponowany pomiędzy 22 obszary lokalne na podstawie ilości mieszkańców poszczególnych obszarów oraz ich powierzchni.