Zielony zakątek na Turzynie

Zamiast zaniedbanego skweru i zniszczonych pawilonów – miejsce do odpoczynku i sąsiedzkich spotkań wśród zieleni. Park kieszonkowy Turzyn czeka już na mieszkańców.

 

To kolejny zwycięski projekt ze Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego zrealizowany przez Zakład Usług Komunalnych. Zgodnie z nim, niezagospodarowany teren u zbiegu ulic Żółkiewskiego i Bohaterów Warszawy został przekształcony w niewielki park kieszonkowy.

Oś kompozycyjną odmienionego skweru stanowi pasaż z bruku klinkierowego, nawiązujący wyglądem do elewacji otaczających go budynków. Alejka obsadzona została iglastymi krzewami, które będą formowane w geometryczne bryły. Wzdłuż pasażu stanęły krzesła i ławki, a za nimi stalowe trejaże, stanowiące podpory dla pnączy.

Pozostałą część, po obu stronach alejki, zapełniły różnorodne nasadzenia roślin.

- "Niestety, rozbudowana infrastruktura podziemna uniemożliwiła zasadzenie w tym miejscu dużych drzew. Dlatego postawiono na niższą zieleń, przede wszystkim krzewy: hortensję bukietową, różę okrywową Da Vinci oraz jaśminy, które w sezonie będą pokrywały się kolorowymi kwiatami" - powiedziała Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. 

Ciekawy efekt dadzą też szpalerowe nasadzenia trawy bambusowej, w połączeniu z czosnkiem olbrzymim. Zwieńczeniem kompozycji są trzy drzewa magnolii purpurowej. Już teraz jest to świetne miejsce, żeby przysiąść na ławce i odpocząć albo spotkać się z sąsiadami, ale docelowy efekt będziemy mogli podziwiać, kiedy wszystkie rośliny podrosną i rozkwitną.

Wykonawcą zadania jest firma Usługi Budowlane Wiesław Furtak. Koszt inwestycji to 548 tys. zł.

 

Więcej na: Wiadomości Szczecin - Zielony zakątek na Turzynie